Obsah stránky

Historie sboru

Hasičský sbor v Rojetíně byl založen v roce 1938. V té době již ve většině sousedních obcí hasičské sbory existovaly. Co předcházelo založení sboru?

V roce 1929 došlo 5. května, ve 3 hodiny odpoledne, k požáru pohostinství paní Anežky Kadlecové, čp. 24. Hašení se zúčastnily hasičské sbory z okolních obcí. Hospoda byla do konce roku 1929 obnovena a Rojetínští, kteří se zde scházeli, začali uvažovat a diskutovat o založení hasičského sboru. Debaty pokračovaly až do roku 1938, kdy byl v březnu ustanoven přípravný výbor a v polovině roku 1938 byl hasičský sbor založen. První členové sboru: Josef Osvald, čp. 6 – předseda, František Jun, čp. 43, správce družstevního lihovaru – jednatel, Josef Kouřil, čp. 45 – pokladník, členové Ludvík Kadlec, čp. 2, Karel Matýska, čp. 9, Ludvík Havlát, čp. 11, Ludvík Záklasník, čp.17, Karel Záklasník, čp. 18, Josef Kouřil, čp. 27, František Kratochvíl, čp. 39, Jaroslav Kouřil, čp. 40, Josef Večeřa, čp. 32, Antonín Kvasníca, čp. 36.

Finance na založení sboru pocházely z peněžních darů. 500,- Kč daroval magistrátní rada František Kadlec z Prahy, rodák z Rojetína čp. 24, 200,- Kč darovala Katolická omladina z Rojetína, 1000,- Kč dar obce, 1000,- Kč dar Družstevního lihovaru Rojetín a první hasičský svatoštěpánský ples vynesl 1100,- Kč.

Ještě mně dovolte krátce zmínit požáry v obci, na hašení kterých se podílela jednotka hasičského sboru.

V říjnu 1952, došlo k požáru stodoly pana Františka Brychty, čp. 4. Shořelo všechno svezené nevymlácené obilí, ale požár se nerozšířil na sousední obytné budovy. Příčina požáru nezjištěna, stodolu pan Brychta již neobnovoval.

V létě roku 1966 došlo k požáru ve chlévě pana Josefa Kadlece, čp. 15. Požár vznikl od nedovřených komínových dvířek, které byly ve chlévě. K požáru došlo v noci, požár zjistil soused, který spal na půdě na seně. Při požáru uhynula záhumenková kráva, záhumenkové prase, podařilo se uchránit obytné stavení.Jedno latinské přísloví říká: Quisquis abscidit radicem, frustra fruges quaeritat. (Kdo uřízne kořen, marně hledá plody). Toto jsou kořeny, na které navazuje současný Sbor dobrovolných hasičů Rojetín a jeho požární jednotka.

Patička stránky

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.